Design:
Exil Design
Last ned høyoppløselig versjon av omslag
Pris kr 199,00
En engel ved mitt bord
Frame, Janet (oversatt av Kari Risvik )
POCKET Pris kr 199,00
|
ISBN 9788249506910
Janet Frames selvbiografi ruver som litterært verk og som fortelling om psykisk sårbarhet og utsatthet. Barndommen gløder av opplevelser og fantasi, tross fattigdom og store sorger. To søstre dør i hver sin tragiske drukningsulykke, broren har tung epilepsi. Janet selv blir en sky outsider, plaget av sitt krusete røde hår og sine dårlige tenner. Som ung lærer får hun et psykisk sammenbrudd, og kommer til å tilbringe åtte år på sinnssykehus, feilaktig diagnostisert som schizofren. Hun blir gitt flere hundre elektrosjokk, og lobotomering er planlagt – da hun får utgitt sin første bok, og redder livet, slik hun selv sier det. Gradvis kommer hun ut til et nytt liv og begynner et stort forfatterskap.
Omtale
”En av de største selvbiografiene i det 20. århundre … En reise fra barndommens klare lys, gjennom den antatte galskapens mørke, til hun skrev seg tilbake til livet. Dette er en heroisk historie, gripende fortalt, med humoristisk sans og kunstnerisk skaperkraft.”
MICHAEL HOLROYD, SUNDAY TIMES”En av de vakreste og mest bevegende bøker jeg noen gang har lest … Et mesterverk … Hun rammet med midt i hjertet”
JANE CAMPION”Gripende suksess … Denne kronologiske, frodige fortellingen om den skoleflinke fattigjenta som havner på sinnssykehus og blir dikter, befestet forfatterens posisjon som New Zealands fremste kandidat til Nobelprisen i litteratur. Nå foreligger trilogien i norsk ettbindsutgave, stilsikkert oversatt av Kari Risvik … Historien om Janet Frames vandring fra skyggenes dal til dikterpalasset er så gripende at man lett kan forstå hvorfor trilogien ble en umiddelbar kritiker- og publikumssuksess da den kom ut, for siden å bli omskapt til både tv-serie og kinofilm”
STEINAR SIVERTSEN, STAVANGER AFTENBLAD
- Handlekurv
- Nyheter
Kjell Askildsen til Makedonia og Israel
Kjell Askildsens noveller når stadig nye lesere. Novellesamlingen En plutselig frigjørende tanke...
Skomsvolds debutroman til 12 land
Kjersti Annesdatter Skomsvolds debutromanJo fortere jeg går, jo mindre er jegble nylig solg...
Arild Stavrums fotballkrim solgt til Danmark
Arild Stavrums fotballkrimGolden Boys er nå solgt til Danmark. Det er forlaget People’s Press som...
Thorvald Steen-romaner til Egypt
Rettighetene til to av Thorvald Steens bøker er nå solgt til Egypt. Det er forlaget Nawafez...
Linda Boström Knausgård i NRK Radioteateret søndag 6. mai
Denne ukens Radioteateret er viet Linda Boström Knausgård og hennes kritikerroste novellesa...
- Nyhetsbrev

- Fritekstsøk
- Arrangement
Tore Renberg på Reine Ord – Lofoten internasjonale litteraturfestival
Les merLinn Ullmann på Reine Ord – Lofoten internasjonale litteraturfestival
Les merNiels Fredrik Dahl på Reine Ord – Lofoten internasjonale litteraturfestival
Les merArild Stavrum signerer på Ark Manglerud
Les mer