Karl Ove Knausgårds "Min kamp. Første bok" solgt til Sverige
Karl Ove Knausgårds Min kamp. Første bok er nå solgt for utgivelse i Sverige. Det er forlaget Norstedts som skal utgi romanen. Med dette er boken solgt til tre land: Tyskland, Danmark og Sverige.
Min kamp. Første bok fikk nylig svært god omtale i den prestisjefylte svenske avisen Dagens Nyheter.
Avisen viet hele førstesiden av sitt kulturbilag, samt et oppslag over to sider inne i avisen, til anmeldelsen av den norske utgaven. På forsiden skrev de ”En kamp som lover godt”, og videre at:
”Det tar ikke mange sider inn i første bind før fortellerens grep er koblet … Knausgårds prosa er ganske rak. Men den er svært eksakt og detaljrik … Forfatterjeget i Knausgårds roman utsetter seg for en selvgranskning som kan lede tankene til en forfatter som Witold Gombrowicz … Som i så mange selvbiografiske romaner finnes i ”Min kamp” også to ulike sorter tid. Det finnes et ”før” … og et ”nå” … Men begge partiene skrives sammen, skikkelig og til å begynne med nesten umerkelig … Alt i et liv henger sammen, og det egne livet er en del av andres. Det som skremmer meg hos meg selv er kanskje ikke en gang mitt eget … Teksten har integritet. Hvor den tar veien i de øvrige fem bindene har jeg ingen anelse om … Jeg vet dog så mye som at jeg kommer til å lese ”Min kamp 2”.”
I Norge er opplaget på Knausgårds tre første bøker av romanen Min kamp nå på 62.000 eksemplarer. Min kamp. Første bok 30.000 eksemplarer, Min kamp. Andre bok 16.000 eksemplarer og Min kamp. Tredje bok 16.000 eksemplarer.
For Min kamp. Første bok mottok Karl Ove Knausgård Brageprisen, og boken er også nominert til Nordisk råds litteraturpris og P2-lytternes romanpris.
Karl Ove Knausgårds tredje roman innebærer en enorm litterær satsning; Min kamp utgis som seks romaner. De tre første bøkene er utkommet, mens de tre siste utkommer våren 2010.
”en forfatter hvis romaner har kraft og kvaliteter til å utfordre hegemoniet i norsk skjønnlitteratur … Solstad-generasjonen er omsider i ferd med å få en verdig konkurrent i kampen om de øverste plassene i det norske litteraturhierarkiet”
KÅRE BULIE, DAGBLADET
Karl Ove Knausgård (f.1968) debuterte i 1998 med romanen Ute av verden. For denne boken ble han, som første debutant noensinne, tildelt Kritikerprisen. I 2004 utga han den kritikerroste romanen En tid for alt. For denne mottok han P2-lytternes romanpris og Sørlandets litteraturpris, og boken ble også nominert til Kritikerprisen og Nordisk Råds litteraturpris. En tid for alt ble kåret til en av de 25 beste norske bøkene de siste 25 år av Dagbladet sommeren 2006, og i 2009 ble romanen nominert til den prestisjefylte litterære prisen IMPAC Dublin Literary Award i Storbritannia.
Karl Ove Knausgårds tredje roman innebærer en enorm litterær satsning, og er en stor bok i mer enn én forstand: Min kamp utgis som seks romaner. Første, andre og tredje bok er utkommet, mens fjerde, femte og sjette bok utkommer våren 2010. For Min kamp – første bok mottok Knausgård Brageprisen. Han ble også nominert til Nordisk råds litteraturpris, Bokhandlerprisen, Ungdommens kritikerpris og P2-lytternes romanpris.
- Nyheter
Kjell Askildsen til Makedonia og Israel
Kjell Askildsens noveller når stadig nye lesere. Novellesamlingen En plutselig frigjørende tanke...
Skomsvolds debutroman til 12 land
Kjersti Annesdatter Skomsvolds debutromanJo fortere jeg går, jo mindre er jegble nylig solg...
Arild Stavrums fotballkrim solgt til Danmark
Arild Stavrums fotballkrimGolden Boys er nå solgt til Danmark. Det er forlaget People’s Press som...
Thorvald Steen-romaner til Egypt
Rettighetene til to av Thorvald Steens bøker er nå solgt til Egypt. Det er forlaget Nawafez...
Linda Boström Knausgård i NRK Radioteateret søndag 6. mai
Denne ukens Radioteateret er viet Linda Boström Knausgård og hennes kritikerroste novellesa...
- Nyhetsbrev

- Fritekstsøk
- Arrangement
Tore Renberg på Reine Ord – Lofoten internasjonale litteraturfestival
Les merLinn Ullmann på Reine Ord – Lofoten internasjonale litteraturfestival
Les merNiels Fredrik Dahl på Reine Ord – Lofoten internasjonale litteraturfestival
Les merArild Stavrum signerer på Ark Manglerud
Les mer