Pressemelding 27.06.2010

Kjell Askildsens novelle ”Gresshoppen” blir film

Kjell Askildsens novelle ”Gresshoppen” skal filmatiseres. ”Gresshoppen” utkom for første gang i 1996 i den kritikerroste novellesamlingen Hundene i Thessaloniki.

Filmen har fått tittelen ”Fristelsen”, og den utforsker kammerspillets rammer. Filmen utspiller seg i huset til Jakob og Maria. De lever i et fastlåst forhold hvor lidenskapen og nærheten har gått tapt etter mange års samboerskap. Men i stedet for å konfrontere hverandre med dette, flykter de inn i hverdagens trivialiteter og retter fokus mot andre ting. Da Marias yngre søster Vera kommer på besøk, vekkes et begjær i Jakob, mens søskensjalusien ulmer under overflaten i den stadig tettere sfæren i huset.

Rollene i ”Fristelsen” spilles av Fridtjov Såheim, Anne Ryg og Lisa Loven Kongsli. Filmens regissør er Håkon Larssen. Produsent er Calle Børresen. Filmen er i hovedsak støttet av Norsk filmfond og Fond for lyd og bilde. ”Fristelsen” vil antagelig få premiere tidlig i 2011.

Hundene i Thessaloniki er oversatt til sju språk, og har fått svært gode kritikker i landene den har utkommet i:

«en stor historieforteller … Oppriktig, knusende og ubarmhjertig … kan sammenlignes med Hemingway og Carver i sin stil, og med Kafka, Beckett og Camus i sitt innhold» EL PAIS (Spania)

”mesterlig … oppløftende å lese for deres fine menneskeforståelse og språklige presisjon” LARS HANDESTEN, BERLINGSKE TIDENDE (Danmark)

”Ord som rasper i sjelens sår … prosakunst som hører til det mest originale og konsekvente som skrives i Norden” MADELEINE GUSTAFSSON, DAGENS NYHETER (Sverige)

Kjell Askildsen (f. 1929) regnes som en av de største prosaforfattere i norsk etterkrigslitteratur. Han debuterte med novellesamlingen Heretter følger jeg deg helt hjem i 1953. Askildsen har fått Kritikerprisen to ganger, for novellesamlingene Thomas F's siste nedtegnelse til almenheten (1983) og Et stort øde landskap (1991). I 2009 ble Askildsen tildelt Svenska Akademiens nordiske pris. Han har også blitt tildelt blant annet Aschehougprisen, Doblougprisen og Brages hederspris. Sommeren 2006 kåret Dagbladet novellesamlingen Thomas F's siste nedtegnelser til almenheten til den beste norske boken utgitt de siste 25 årene. Kjell Askildsens bøker er oversatt til over 20 språk, blant dem engelsk, tysk, fransk og italiensk.

  • Handlekurv
1 x langsang (Heftet)

Sum kr 229,00

  • Nyheter

Kjell Askildsen til Makedonia og Israel
Kjell Askildsens noveller når stadig nye lesere. Novellesamlingen En plutselig frigjørende tanke...

Les mer

Skomsvolds debutroman til 12 land
 Kjersti Annesdatter Skomsvolds debutromanJo fortere jeg går, jo mindre er jegble nylig solg...

Les mer

Arild Stavrums fotballkrim solgt til Danmark
Arild Stavrums fotballkrimGolden Boys er nå solgt til Danmark. Det er forlaget People’s Press som...

Les mer

Thorvald Steen-romaner til Egypt
 Rettighetene til to av Thorvald Steens bøker er nå solgt til Egypt. Det er forlaget Nawafez...

Les mer

Linda Boström Knausgård i NRK Radioteateret søndag 6. mai
 Denne ukens Radioteateret er viet Linda Boström Knausgård og hennes kritikerroste novellesa...

Les mer ARKIV
  • Nyhetsbrev
  • Fritekstsøk
  • Arrangement
01.06.2012

Tore Renberg på Reine Ord – Lofoten internasjonale litteraturfestival

Les mer
02.06.2012

Linn Ullmann på Reine Ord – Lofoten internasjonale litteraturfestival

Les mer
02.06.2012

Niels Fredrik Dahl på Reine Ord – Lofoten internasjonale litteraturfestival

Les mer
02.06.2012

Arild Stavrum signerer på Ark Manglerud

Les mer
KOMMENDE

Webdesign og publiseringsverktøy fra Netmaking | Powered by eZ Publish