Skuespillet Ørkenstormer settes opp i Istanbul
Thorvald Steens og Tariq Alis kritikerroste skuespill Ørkenstormer hadde i går premiere på Destar Tiyatro i Istanbul. Både CNN Turkey, Turkish Daily News og tyrkias største avis Zaman var til stede og dekket premieren. Rollene i Ørkenstormer er besatt av tyrkiske skuespillere, og regissøren er svensk-tyrkiske Deniz Hellberg. Stykket er oversatt av Deniz Canefe.
Teaterstykket går også i den statlige radiokanalen TRT, over 6 episoder. Fremstillingen av stykkets hovedpersoner Saladin og Richard Løvehjerte regnes som kontroversiell.
Ørkenstormer er dramaet om korsfareren Richard Løvehjerte og den muslimske hærføreren Saladin som kjempet om Jerusalem i år 1191. De to møttes aldri ansikt til ansikt. I skuespillet gjør de det. Den religiøse og politiske konflikten som utspilte seg, har sin parallell i Jerusalem og verden i dag. Først og fremst handler stykket om kampen mellom fundamentalistisk tro og menneskelig tvil.
Ørkenstormer ble spilt 14 ganger i Stein Winges regi til stor begeistring på Litteraturhuset våren 2010. Stykket ble også nominert til Heddaprisen for årets beste forestilling.
«Ali og Steen har begått et lite mesterstykke av et drama ... En ting er de rent litterære kvaliteter som Ørkenstormer innehar ... Det er likevel noe viktigere enn rent litterære kvaliteter som her vil framheves: Det viktigste for vår tid, i et samfunn som til tider synes å stå på randen av mellommenneskelig sammenbrudd, er Steen-Alis Saladin-prosjekt som sådan"
DAG HERBJØRNSRUD, NY TID
Tariq Ali (1943) er forfatter, filmskaper, dramatiker, historiker, politisk aktivist og kommentator. Han har skrevet en rekke romaner, essaysamlinger og politiske bøker, og er en av redaktørene i New Left Review. Han har mottatt flere utmerkelser for romansuiten Den islamske kvartett, blant annet den nylig tildelte Granadillo-prisen 2010 og Instituto Rosario de Castro-prisen for beste oversatte roman i Spania.
Thorvald Steen (1954) er mest kjent for sine historiske romaner. Han har utgitt bøker i de fleste sjangere. I 1997 debuterte han som dramatiker på Nationaltheateret med De tålmodige. Han regnes som en av Norges mest internasjonalt orienterte forfattere, og bøkene hans er oversatt til mer enn 20 språk. I 2001 mottok Steen Doblougprisen og i 2007 den slovakiske Jan Holly-prisen for beste utenlandske roman, Kamelskyer.

- Handlekurv
- Nyheter
Kjell Askildsen til Makedonia og Israel
Kjell Askildsens noveller når stadig nye lesere. Novellesamlingen En plutselig frigjørende tanke...
Skomsvolds debutroman til 12 land
Kjersti Annesdatter Skomsvolds debutromanJo fortere jeg går, jo mindre er jegble nylig solg...
Arild Stavrums fotballkrim solgt til Danmark
Arild Stavrums fotballkrimGolden Boys er nå solgt til Danmark. Det er forlaget People’s Press som...
Thorvald Steen-romaner til Egypt
Rettighetene til to av Thorvald Steens bøker er nå solgt til Egypt. Det er forlaget Nawafez...
Oktober-forfattere på Lillehammer
Hele 19 Oktober-forfattere skal delta på årets Norsk Litteraturfestival på Lillehammer 29. mai -...
- Nyhetsbrev

- Fritekstsøk
- Arrangement
Tore Renberg på Reine Ord – Lofoten internasjonale litteraturfestival
Les merLinn Ullmann på Reine Ord – Lofoten internasjonale litteraturfestival
Les merNiels Fredrik Dahl på Reine Ord – Lofoten internasjonale litteraturfestival
Les merArild Stavrum signerer på Ark Manglerud
Les mer