Tre Oktober-forfattere nominert til Ungdommens kritikerpris.
Tre forfattere fra Forlaget Oktober er nominert til Ungdommens kritikerpris 2010. Disse er Mikkel Bugge, Nina Lykke og Tove Nilsen. Mikkel Bugge er nominert for sin romandebut Gå under jorda , debutanten Nina Lykke for novellesamlingen Orgien, og andre fortellinger og Tove Nilsen for sin fjerde roman fra Skyskraper-miljøet Nede i himmelen .
Ungdommens kritikerpris er en litteraturpris som deles ut i samarbeid mellom Foreningen !les, Norsk kritikerlag, Nasjonalt senter for kunst og Kultur i opplæringen, Den norske Forleggerforening og Utdanningsforbundet.
De øvrige nominerte er:
Helga Flatland: Bli hvis du kan, reis hvis du må, Gaute Heivoll: Før jeg brenner ned, Jan Roar Leikvoll: Fiolinane, Thomas Lundbo : Synkere og svevere, Karine Nyborg: Ikke rart det kommer kråker .
Utdrag fra nominasjonsjuryens begrunnelser:
Mikkel Bugge: Gå under jorda
”en mega-forundringspakke av rare enkelthistorier, essayistiske betraktninger, påståtte faktaopplysninger og ikke minst noen tankevekkende morsom-alvorlige konspirasjonsteorier. Alt pakket inn i en veldig fortellerglede, der galskap & humor leker seg utvungent med filosofisk alvor … en frydefull leseropplevelse som trekker leseren med seg hele veien til mål”
Nina Lykke: Orgien og andre fortellinger
”Debutant Nina Lykke har et øye for hverdagens komikk og tragedie … Novellene har et forfriskende, skjevt og humoristisk blikk på sin deprimerende og drepende kjedelige virkelighet. Lykkes ubehøvlede stil minner ikke så rent lite om Nordisk Råd-vinnende Naja Marie Aidt og forholder seg dermed rebellaktig til novellen som sjanger. En modig og engasjerende debut.”
Tove Nilsen: Nede i himmelen
”en roman som må regnes blant Tove Nilsens aller beste. Med fortellerteknisk eleganse makter hun å male beskrivelsen av pubertale opplevelser sammen med ettertidens mer melankolske blikk, slik at fortid og nåtid beskrives i en og samme setning. Vi lar oss dessuten imponere av hvordan verdenssamfunnet fuges sammen med den ensomme blokken på Bøler i skriftens univers”

- Handlekurv
- Nyheter
Kjell Askildsen til Makedonia og Israel
Kjell Askildsens noveller når stadig nye lesere. Novellesamlingen En plutselig frigjørende tanke...
Skomsvolds debutroman til 12 land
Kjersti Annesdatter Skomsvolds debutromanJo fortere jeg går, jo mindre er jegble nylig solg...
Arild Stavrums fotballkrim solgt til Danmark
Arild Stavrums fotballkrimGolden Boys er nå solgt til Danmark. Det er forlaget People’s Press som...
Thorvald Steen-romaner til Egypt
Rettighetene til to av Thorvald Steens bøker er nå solgt til Egypt. Det er forlaget Nawafez...
Oktober-forfattere på Lillehammer
Hele 19 Oktober-forfattere skal delta på årets Norsk Litteraturfestival på Lillehammer 29. mai -...
- Nyhetsbrev

- Fritekstsøk
- Arrangement
Tore Renberg på Reine Ord – Lofoten internasjonale litteraturfestival
Les merLinn Ullmann på Reine Ord – Lofoten internasjonale litteraturfestival
Les merNiels Fredrik Dahl på Reine Ord – Lofoten internasjonale litteraturfestival
Les merArild Stavrum signerer på Ark Manglerud
Les mer