Mikhail Sjisjkin til Norge 23.-25. april
Den russike suksessforfatteren Mikhail Sjisjkin kommer til Norge 23.-25. april i forbindelse med «Russlandsdager» på Litteraturhuset i Oslo. 24. april kl 19.00 samtaler han med sin norske oversetter Marit Bjerkeng om hans siste utgivelse, Brevboken, og om dagens Russland.
Mikhail Sjisjkin regnes som en av Russlands aller fremste yngre forfattere. For romanen Venushår mottok han de mest betydningsfulle litterære prisene i Russland, bl.a. «Nasjonal bestselger»-prisen i 2005 og «Den store boka»-prisen i 2006. Årets utgivelse på norsk, Brevboken, utkom i Russland i 2010, og ble også tildelt ”Den store boka”-prisen og rettighetene er solgt til 21 land.
I forkant av utgivelsen av Brevboken uttalte NRK-anmelder Marta Norheim at « Sjisjkin skriver fletta av de fleste, og blir også nevnt som en mulig nobelkandidat, så her er det bare å henge seg på tidlig i løpet». Så langt har boka fått strålende kritikker
Forfatteren er tilgjengelig for intervjuer tirsdag 24. april. Ta kontakt med presseansvarlig Marte Nøklegård Dahl for avtale (tel. nr. 952 56 863/mnd@oktober.no)
"I en sjanger som slåss mot tidens strømninger, beretter Mikhail Sjisjkin en tidløs historie. Folk skriver knapt brev lenger. Likevel er det nettopp brevromanen den russiske forfatteren Mikhail Sjisjkin griper til for å si noe allment om kjærlighetens vilkår … Sjisjkin er blant det nye Russlands mest distinkte stemmer, og med sin bok griper han rett inn i hverdagen til sine lesere, og problematiserer det mest dyrebare et menneske har."
FARTEIN HORGAR, ADRESSEAVISEN
"Sjisjkin skriv sanseleg og overtydande om alt dei to brevskrivarane opplever ... Mikkel Rev skreiv eit brev til månen, dei har vel postkontor der. Mikhail Sjisjkin skreiv brevboka til verda, og det skal han ha stor takk for. Hipp hurra!"
ODD W. SURÉN, DAG OG TID
"Breva sluttar å likne på brev, og Sjisjkin opnar for dei store spørsmåla han sysla med i romanen Venushår. Når han krinsar rundt krigen, kjærleiken og menneskelege grunnvilkår, går han i kritisk dialog med dei store russiske klassikarane som alle russiske forfattarar må forholde seg til på den eine eller den andre måten ... Brevboken er ein verdig oppfølgjar til Venushår"
MARTA NORHEIM, NRK P2
Mikhail Sjisjkin er født i 1961 i Moskva, og har siden 1995 bodd i Sveits. Se http://oktober.no/nor/forfattere/utenlandske/sjisjkin_mikhail for mer informasjon om forfatteren.
Sjisjkin på Litteraturhuset: http://litteraturhuset.no/program/2012/04/Russlandsdagertirsdag5.html

- Handlekurv
- Nyheter
Strålende kritikker til Min kamp. Andre bok i Storbritannia
Karl Ove Knausgårds Min kamp. Andre bok (engelsk tittel: A Man in Love) ble fo...
Linn Ullmanns Det dyrebare – nå 13 land
Linn Ullmanns kritikerroste bestselger Det dyrebare er nå solgt for utgivelse i to nye lan...
Kjell Askildsen tildelt Bøker i Bø-prisen
Kjell Askildsen ble denne helgen tildelt Bøker i Bø-prisen for sitt forfatterskap. Tildelingen fa...
Jon Michelet et halvt år på bestselgerlisten – nå 70.000
Jon Michelet har opplevd massiv suksess med sin store sjøroman fra krigen
Per Pettersons Jeg nekter – nå 15 land
En av fjorårets mestselgende norske romaner, Per Pettersons kritikerroste Jeg nekter, er n...
- Nyhetsbrev

- Fritekstsøk
- Arrangement
Kritisk kvartett om bl.a. "Deilig er jorden" av Marit Tusvik og "Store Satans Fald" av Nielsen
Les merEdvard Hoem om Bjørnstjerne Bjørnson på Litteraturhuset i Fredrikstad
Les merNorsk Litteraturfestival på Lillehammer - Edvard Hoem
Les merNorsk Litteraturfestival på Lillehammer - Karl Ove Knausgård, Per Petterson, Mikkel Bugge, Gunstein Bakke, Kjersti Annesdatter Skomsvold, Frode Grytten og oversetter Knut Johansen om Søren Kierkegaard
Les merNorsk Litteraturfestival på Lillehammer – Steffen Sørum, Frode Grytten, Heidi Marie Kriznik, Mikkel Bugge, Espen Stueland, Eirik Ingebrigtsen, Nielsen, Dag Solstad og Per Petterson
Les mer