Skomsvolds debutroman roses i Tyskland
Kjersti Annesdatter Skomsvolds debutroman Jo fortere jeg går, jo mindre er jeg er nå solgt for oversettelse til åtte språk, og nylig utkom den i Tyskland på det ærverdige forlaget Hoffmann und Campe.
I en omfattende anmeldelse i Europas største ukentlige tidsskrift Der Spiegel, slås det fast at dette er «en kjærlighetshistorie som ikke kunne ha vært vakrere». Anmelder Christina Jung fortsetter med følgende lovord: "Skomsvold beskriver Matheas følelser og hennes syn på verden på et så hjertevarmende vis at hun alltid fremstår som noe mer enn den triste, gamle damen man hadde forventet seg, gitt omstendighetene. Innblikket i tankene hennes viser henne fra en så enestående side at man ønsker å fortsette å se verden gjennom hennes øyne»
Også i Süddeutsche Zeitung har boken fått svært god omtale. "Kjersti A. Skomsvold har tryllet frem en klok og sinnrik, særegen og rørende bok. På de få sidene finner man mer av substans enn i mang en episk og omfangsrik bok. Man bør merke seg navnet hennes", skriver anmelder Kristina Maidt-Zinke.
Hoffmann und Campe har allerede trykket nytt opplag av Skomsvolds, som også skal utkomme i pocket.
Jo fortere jeg går, jo mindre er jeg har også utkommet i Portugal, Danmark, USA og Storbritannia til svært gode kritikker;
«Dette er en sjeldent sikker debut … Det er svært morsomt, desperat trist og veldig sant … Skomsvolds utsøkte lille bok har en ryggrad av stål … Dette er et dyptpløyende verk, sannferdig, urovekkende og forbløffende euforisk. Matea er du og jeg og alle, og samtidig uten tvil en helt»
EILEEN BATTERSBY, THE IRISH TIMES (Karakter A)
"Det er fullt fortjent at hennes debutbok Jo hurtigere jeg går, jo mindre er jeg er i ferd med å finne sin plass på verdensmarkedet … en velkomponert, liten debutperle”
BIRTE WEISS, WEEKENDAVISEN (Danmark)
”En glitrende debutroman . .. Jo fortere jeg går, jo mindre er jeg er en roman som forener en stramt oppbygd fortelling i et uklanderlig språk med en nådeløs analyse av den mest sårbare livssituasjon.”
TIME OUT LISBOA (Portugal).
Jo fortere jeg går, jo mindre er jeg er nå ute i ny pocketutgave: http://oktober.no/nor/boeker/skjoennlitteratur/romaner_noveller/jo_fortere_jeg_gaar_jo_mindre_er_jeg
Kjersti Annesdatter Skomsvold (f. 1979) mottok Tarjei Vesaas’ debutantpris for Jo fortere jeg går, jo mindre er jeg, og hun ble også nominert til Bokhandlerprisen og P2-lytternes romanpris. Da boka utkom høsten 2009 fikk den mye oppmerksomhet og flotte kritikker; både Aftenposten, VG og Klassekampen hadde med Skomsvolds roman i sine oppsummeringer av kritikernes favorittbøker i 2009.

- Handlekurv
- Nyheter
Kjell Askildsen til Makedonia og Israel
Kjell Askildsens noveller når stadig nye lesere. Novellesamlingen En plutselig frigjørende tanke...
Skomsvolds debutroman til 12 land
Kjersti Annesdatter Skomsvolds debutromanJo fortere jeg går, jo mindre er jegble nylig solg...
Arild Stavrums fotballkrim solgt til Danmark
Arild Stavrums fotballkrimGolden Boys er nå solgt til Danmark. Det er forlaget People’s Press som...
Thorvald Steen-romaner til Egypt
Rettighetene til to av Thorvald Steens bøker er nå solgt til Egypt. Det er forlaget Nawafez...
Oktober-forfattere på Lillehammer
Hele 19 Oktober-forfattere skal delta på årets Norsk Litteraturfestival på Lillehammer 29. mai -...
- Nyhetsbrev

- Fritekstsøk
- Arrangement
Tore Renberg på Reine Ord – Lofoten internasjonale litteraturfestival
Les merLinn Ullmann på Reine Ord – Lofoten internasjonale litteraturfestival
Les merNiels Fredrik Dahl på Reine Ord – Lofoten internasjonale litteraturfestival
Les merArild Stavrum signerer på Ark Manglerud
Les mer