Knausgårds "Min kamp. Første bok" og Yates’ "Revolutionary Road" nominert til litteraturkritikerprisene 2009
Forlaget Oktober har to nominerte bøker til litteraturkritikerprisene 2009. Karl Ove Knausgård er nominert til Kritikerprisen 2009 for beste voksenbok for sin roman Min kamp. Første bok, og Agnete Øye er nominert i kategorien for beste oversettelse for sin oversettelse av Richard Yates’ roman Revolutionary Road.
I juryens begrunnelse for valget av Karl Ove Knausgårds roman Min kamp. Første bok heter det blant annet at:
”Med stor litterær tyngde, men også med en påfallende letthet, legger fortelleren sine egne og andres hemmeligheter åpent til skue. Farens død blir fokalpunktet for en tekst som både lyser og lukter svidd på samme tid. Skam, skyldfølelse, distanse og ekstrem nærhet – alt finner sitt samlingspunkt i farens døde kropp. I et skriveprosjekt som best kan karakteriseres som grenseoverskridende. Psykologisk innsikt og kompromissløs utlevering kjennetegner romanen som drives fram med et effektivt og umiddelbart språk. Med Min kamp. Første bok har Knausgård levert en substansiell og utfordrende tekst, som innbyr både til sterk leseopplevelse og heftig diskusjon.”
De andre nominerte i kategorien for beste voksenbok er: Tomas Espedal Imot kunsten (Gyldendal), Kjartan Fløgstad Grense Jakobselv (Gyldendal) og Ingrid Storholmen: Tsjernobylfortellinger (Aschehoug).
Det er medlemmene i Norsk Kritikerlags ”Seksjon for litteratur” som kårer prisvinneren gjennom uravstemning.
Karl Ove Knausgård (f.1968) debuterte i 1998 med romanen ”Ute av verden”. For denne boken ble han, som første debutant, tildelt Kritikerprisen. I 2004 utga han den kritikerroste romanen ”En tid for alt”. For denne mottok han P2-lytternes romanpris og Sørlandets litteraturpris, og boken ble også nominert til Kritikerprisen og Nordisk Råds litteraturpris. ”En tid for alt” ble kåret til en av de 25 beste norske bøkene de siste 25 år av Dagbladet sommeren 2006, og i 2009 ble romanen nominert til den prestisjefylte litterære prisen IMPAC Dublin Literary Award i Storbritannia.
Karl Ove Knausgårds tredje roman innebærer en enorm litterær satsning, og er en stor bok i mer enn én forstand: ”Min kamp” utgis som seks romaner. Første, andre og tredje bok er utkommet, mens fjerde, femte og sjette bok utkommer våren 2010. For ”Min kamp. Første bok” mottok Knausgård Brageprisen. Han ble også nominert til Nordisk råds litteraturpris, Bokhandlerprisen, Ungdommens kritikerpris og P2-lytternes romanpris. Min kamp. Første bok ble også kåret til en av tiårets ti beste norske romaner i VG, og Morgenbladets lesere kåret Min kamp 1–3 til årets bok 2009.
Min kamp. Første bok er så langt solgt for utgivelse i sju land: Bulgaria, Nederland, Italia, Frankrike, Sverige, Danmark og Tyskland.
Også salgsmessig har bøkene vært en suksess. Denne uken er de tre første bøkene på første, tredje og fjerdeplass på Bokhandlerforeningens bestselgerliste. Opplaget på de tre første bøkene er nå på til sammen 125.000 eksemplarer: ”Min kamp. Første bok” 55.000 eksemplarer, ”Min kamp. Andre bok” 36.000 eksemplarer og ”Min kamp. Tredje bok” 34.000 eksemplarer.
I juryens begrunnelse for valget av Agnete Øye for oversettelsen fra engelsk til norsk av Richard Yates: Revolutionary Road heter det at:
Revolutionary Road fra 1961, en moderne amerikansk klassiker, foreligger nå endelig på norsk. I romanen som nylig ble filmatisert med Kate Winslet og Leonardo DiCaprio i hovedrollene, gjennomlyser Richard Yates et intellektuelt småborgerskap som oppstår i 50-årenes velstående USA. Historien om et ungt bohempar som stivner i forstedenes og kjønnsrollenes konformitet, er fortalt i en finslepen realistisk stil med stor psykologisk detaljrikdom. Yates’ suverene beskrivelser av den stillferdige desperasjonen, de forspilte sjanser og den innbilte rebelskheten gjør romanen til en moderne Madame Bovary, som virker like aktuell i dag som for 50 år siden. Agnete Øye må berømmes for en uhyre stilsikker oversettelse av Richard Yates’ perfeksjonistiske prosa.
De andre nominerte kategorien for beste oversettelse er: Kristina Solum for Ville detektiver av Roberto Bolaño (Solum), Jørn H. Sværen og Gunnar Berge for: Omveltningen, Begrepet hindring, Objektene inneholder det uendelige, De udelelige naturer av Claude Royet-Journoud (H Press) og Jan Erik Vold for Keiseren av iskrem av Wallace Stevens (Gyldendal).
Kritikerprisen for beste oversettelse tildeles den oversetteren som etter juryens vurdering har gjort den beste oversettelsen til norsk i utgivelsesåret før prisutdelingen. Prisen deles ut for oversettelsen av et skjønnlitterært verk eller et verk som juryen anser som litterært verdifull prosa. Juryen består av Sindre Hauge Ekrheim, Henrik Keyser Pedersen og Cathrine Strøm.
Richard Yates (1926-1992) var født i Yonkers, New York. Etter å ha tjenestegjort i hæren under Den andre verdenskrig, jobbet han som tekstforfatter. En kort tid var han taleskriver for senator Robert Kennedy, og senere underviste han i skrivekunst ved en rekke sentrale amerikanske universiteter. Han debuterte som romanforfatter i 1961 med Revolutionary Road, som i 2008 ble filmatisert med Sam Mendes som regissør og Kate Winslet og Leonado DiCaprio i hovedrollene. Påskeparaden ble utgitt i 1976.
Litteraturkritikerprisene for bokåret 2009 blir delt ut torsdag 4. mars klokken 12.00 på Litteraturhuset, Wergelandsveien 29, i Oslo.
Spørsmål i forbindelse med prisen for beste oversettelse kan rettes til
Henrik Keyser Pedersen, tlf. 95 24 24 25.
Spørsmål i forbindelse med de andre prisene kan rettes til
Anne Merethe K. Prinos, tlf. 22 47 24 30.
For informasjon om tidligere vinnere:

- Handlekurv
- Nyheter
Kjersti Annesdatter Skomsvolds debutroman solgt til USA
Kjersti Annesdatter Skomsvolds debutroman Jo fortere jeg går, jo mindre er jeg er solgt...
Marit Tusviks ”Deilig er jorden” solgt til Danmark
Marit Tusviks siste roman Deilig er jorden er solgt for utgivelse i Danmark. Det er forl...
Per Pettersons "Jeg forbanner tidens elv" nå 20 språk
Per Pettersons siste roman Jeg forbanner tidens elv er nylig solgt for utgivelse i Bosni...
Knausgårds "Min kamp 1-3" solgt til Ungarn
Karl Ove Knausgårds Min kamp. Første bok, Min kamp. Andre bok og Min kamp. Tre...
Hanne Ørstavik årets festspilldikter i Bergen
Hanne Ørstavik er valgt ut til å være Festspilldikter under De Litterære Festspill i Bergen 21....
- Nyhetsbrev

- Fritekstsøk